Start-up!

Temat ‚start-up’ dotyczy szczególnie młodych ludzi, którzy pragną rozpoczać swoją przygodę na drodze biznesu. Obecnie nawet szkoły o profilu czysto technicznym prowadzą zajęcia w zakresie biznesowej aplikacji wyczynów swoich absolwentów, nie mniej jednak sami absolwenci przeważnie, po nabraniu doświadczenia i potencjały koniecznego do zawodowego świadczenia danego modelu usług, w zakresie prowadzenia/organizacji biznesu wiedzą, że „gdzieś dzwonią”, ale nie mają pojęcia „w którym kościele”. Nie muszą!

W gruncie rzeczy dobry programista, designer, web-deweloper, inżynier, artysta, potrzebuje tylko stworzyć koncepcję, a do reszty można zatrudnić konsultanta.

Działalność gospodarcza, ale jaka…

Formalnie rzecz ujmując, należy powiedzieć, że osoba prowadząca w Polsce działalność gospodarczą nosi miano „przedsiębiorcy”. Przedsiębiorca może być zorganizowany w różnych formach:

  • osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą
  • spółka handlowa (spółka jawna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka partnerska, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna).

Rozwiązania praktyczne

Jeśli własnie z kolegami ze studiów wpadłes na pomysł prowadzenia biznesu, chcesz rozpocząć prowadzenie firmy ale wolisz skupić się na swoich umiejętnościach technicznych/technologicznych niż na „buchalterii”, i nie masz ochoty brać na siebie ryzyka odpowiedzialności za ewentualną zobowiązania podatkowe (błędy w podatkach) lub inne zobowiązania spółki, to powinieneś rozważyć zawiązanie spółki kapitałowej, nataniej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak to działa? Czym to się je? Nie jest to takie trudne jak mogłoby się wydawać…

Możliwość komentowania jest wyłączona.